Zmiany organizacyjne na stronie.


Szanowni Państwo,

z początkiem roku 2015 na tej stronie już nie będą się ukazywały aktualizacje dotyczące PAD. Zapraszamy na stronę główną PAD, do zakładki oddziały PAD, gdzie są wyszczególnione na rozwijalnej liście wszystkie oddziały. Tam znajdziecie Państwo informacje umieszczane przez poszczególnych koordynatorów bądź też linki do uczelnianych stron PAD.

Spotkanie styczniowe


Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład PAD przy WSNHiD.

Naszym gościem będzie Pani Profesor Eliza Karmińska, profesor nadzwyczajny w Instytucie Językoznawstwa na Wydziale Neofilologii UAM; zainteresowania badawcze: teoria i praktyka przekładu; tłumaczka pisemna i ustna z języka niemieckiego; autorka pełnego przekładu baśni braci Grimm „Baśnie dla dzieci i dla domu” (Poznań: Media Rodzina) oraz popularyzatorka wiedzy o baśniach braci Grimm.

Prezentacja „Baśnie braci Grimm i ich tajemnice” ma poszerzyć wiedzę dzieci o baśniach braci Grimm poprzez krótkie przybliżenie sylwetki autorów oraz poprzez wspólne ustalenie „kanonicznej” wersji najbardziej znanych baśni (Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek itp.). Ma to nie tylko walor czysto erudycyjny, lecz także pozwala na krytyczne podejście do istniejących adaptacji znanych baśni. W ramach prezentacji prelegentka, a zarazem tłumaczka najnowszego przekładu baśni braci Grimm, opowie o zmianach, które pojawiły się w nowym przekładzie, i wyczuli słuchaczy na kwestie odmienności językowej i wierności w przekładzie, co w przyszłości pozwoli dzieciom być krytycznymi odbiorcami literatury tłumaczonej z obcych języków. Na koniec ukazana zostanie wszechobecność motywów Grimmowskich w kulturze, co ma pokazać słuchaczom, że znajomość kanonu baśni jest podstawą pełnoprawnego uczestnictwa w dialogu kulturowym.

 

Nasze Młode Prelegentki, które wygłoszą wykład na temat kotów przesłały nam parę słów o sobie:

Dzień dobry mam na imię Justyna. Mam 9 lat i chodzę do klasy 4 a w Szkole Podstawowej numer 60 imienia Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu. Lubię kotki małe i duże. Moim ulubionym zajęciem jest czytanie książek. Kiedy mam wolny czas lubię posłuchać piosenek albo sobie pośpiewać. Bardzo lubię tańczyć. Lubię też grać na komputerze. Czasami, ale nie zawsze przeważnie zależy to od mojego humoru lubię bawić się moim młodszym bratem.

Nazywam się Oliwia Nowicka. Mam 10 lat. Chodzę do szkoły podstawowej nr 60 w Poznaniu.

Kotami interesuję się od kiedy dostałam małego kota od rodziców. Niedawno uczestniczyłam w prezentacji innych osób opowiadających o swoich pasjach, ja także postanowiłam opowiedzieć o swojej pasji.

Chciałabym podzielić się z innymi moimi rówieśnikami moją wiedzą o kotach

i przybliżyć ich naturę. Moja prezentacja pt. DZIKIE KOTY opisuje koty żyjące w naturze. Myślę, że jest interesująca i wszystkim się spodoba. W prezentacji przedstawiam charakterystykę dzikich kotów, ich wygląd i sposób życia.

 


Oto zdjęcia z naszego ostatniego spotkania

Z noworocznymi pozdrowieniami,
koordynatorzy PAD.

Życzenia


Życzenia PAD 2014

Spotkanie grudniowe – trochę zdjęć.


Są już pierwsze zdjęcia z naszego ostatniego spotkania. Wiele na nim było atrakcji.

Zapraszamy także do zapoznania się z pracami studentów naszego oddziału PAD związanych  z wykładem listopadowym.

Przypominamy, że studenci mogą wykonać na kolejne spotkanie pracę plastyczną związaną z wykładem naszej młodej Prelegentki, np. jak sobie wyobrażasz telefon przyszłości?

Konkurs dla młodzieży.


Witajcie,

dowiedzieliśmy się o ciekawym konkursie.

Co prawda  jest on przeznaczony dla uczniów publicznych i niepublicznych szkół gimnazjalnych i
ponadgimnazjalnych (liceum, technikum itp.) a nie dla dzieci, które normalnie uczestniczą w PAD. Mamy jednak nadzieję, że informacja ta może się okazać przydatna dla waszego starszego rodzeństwa oraz dla kolegów/koleżanek nauczycieli związanych z PAD.
Konkurs „Energooszczędzanie na ekranie!” ma na celu rozwijanie wśród młodzieży postaw proekologicznych poprzez stworzenie filmu reklamowego o oszczędzaniu energii. Fundatorem nagród konkursu jest firma TAURON, która prowadzi obecnie szeroką ogólnopolską kampanię „TAURON to więcej niż prąd”. Więcej informacji na stronie internetowej.

Ciekawa informacja dla szkół.


 Uwaga! Uwaga!

Grudniowa akcja dla wszystkich szkół – CZYTAMY Z BAJDUSZKIEM!

Wszystkie zarejestrowane w grudniu szkoły otrzymują

licencję korzystania z portalu na cały rok 2015 za darmo!

To taki mały prezent od redakcji z okazji

nadchodzących świąt i urodzin Bajduszka.

Pozdrawiamy wszystkich Czytelników ;)

Portal dostępny jest tutaj.

Uwaga, zmiana sali na trzecim spotkaniu!


Uwaga, dostaliśmy informację ze szkoły WSNHID iż została zmieniona sala. Zajęcia PAD odbędą się tym razem w Auli Artis.

Będziemy gościć na spotkaniu Akademickie Koło Misjologiczne – ASD. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć studentów w pięknym dziele adopcji dzieci z Zielonego Przylądka, prosimy o wpłaty na poniższe konto. Można zorganizować zbiórkę pieniędzy wśród dzieci w szkole i ofiarować taki dar serca dla trójki podopiecznych AKM.

Akademickie Koło Misjologiczne - ASD
61-111 Poznań, ul. Wieżowa 2/4
98 1320 1016 2016 5820 2000 0001
Proszę napisać z dopiskiem Projekt Św Mikołaj


O ich projekcie można przeczytac tutaj - AKM Św. Mikołaj 2014

Trzecie spotkanie.


Przedstawiamy naszych kolejnych prelegentów:

„Ania Lubińska jest uczennicą drugiej klasy szkoły podstawowej. Bardzo interesuje się nowoczesną technologią, a zwłaszcza urządzeniami przetwarzającymi informacje, zwanymi również „komputerami”. Urządzenia takie są od dawna obecne wokół nas, ale często nie zdajemy sobie sprawy jak jest ich wiele… Spróbujcie wraz z Anią zastanowić się, jak działają takie urządzenia.”

Następnie znana poznańska autorka książek dla dzieci -Pani Joanna Krzyżanek – opowie nam za to o tym jak się pisze książki. Jej stronę możecie zobaczyć tutaj.

Po drugim spotkaniu.


Wszystkim studentom PAD dziękujemy za obecność na ostatnim wykładzie.

A oto zdjęcia.